DÁREK Z KRONACHU

20.06.2016 05:43

V minulém týdnu přibyl další střípek do mozaiky kolešovské historie. Dorazil v pátek 17. 6. 2016, a to z německého Kronachu. Paní Ute Bräuerová, šéfová místního muzea, přivezla dvě CD s digitalizovanými farními matrikami.

 

Matrika (z lat. matrix, matice, kmen) je veřejný úřední seznam, nejčastěji jmen. V České republice jde o seznam narození, sňatků, registrovaného partnerství a úmrtí, který vedou matrikáři na určených matričních úřadech.

Matriky patrně vznikly ve středověku jako seznamy šlechty, včetně povinností vůči panovníkovi, zejména dávek a počtů ozbrojenců, které mu mají poskytnout. Později k nim přibyly matriky studentů na univerzitách.

Církevní matriky narození, pokřtění, sňatků a úmrtí místy vedly církve už od středověku. Katolickým farářům to však povinně nařídil až Tridentský koncil roku 1563. I potom se však toto nařízení prosazovalo poměrně pomalu.

V zemích Koruny české se farní matriky běžně dochovaly až od poloviny 17. století. Reformy Josefa II. z let 1781 a 1784 zavedly jednotné vedení matrik (před touto reformou byla podoba matrik značně roztříštěná). Ukládaly také povinnost vést matriky protestantským farním úřadům a rabínům židovských obcí, od roku 1869 vedly matriku pro osoby bez vyznání obecní úřady. Teprve v 50. letech 20. století se zavedla obecná a povinná veřejná matrika pro všechny a farní matriky ztratily občansko-právní význam, nicméně jejich kanonicko-právní význam zůstává. 

 

Starší z obou dokumentů spadá až do konce 18. století a je to v tuto chvíli patrně nejstarší kolešovský písemný dokument, který - ať jakkoli pouze v digitalizované podobě - k dispozici máme.

 

Obě digitalizované farní matriky Strojetic a Kolešova budou samozřejmě součástí obecní kroniky.