ORKÁN XAVER V KOLEŠOVĚ

08.12.2013 08:04

Vichr, který provázel bouři v noci ze čtvrtku 5. 12. na pátek 6. 12. 2013, byl nejsilnější na horách severních Čech. Dosahoval průměrné rychlosti 115 kilometrů za hodinu, tedy těsně pod hranicí orkánu. Řekl to mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Vichřice přišla do Čech ze severu Evropy, nazvána byla orkánem Xaver a zavítala i do Kolešova.

Označení orkán se používá, pokud vítr dosáhne průměrné rychlosti 118 kilometrů za hodinu, což je 12. a nejvyšší stupeň takzvané Beaufortovy stupnice. Tuto rychlost překročil vítr například v Krušných horách na německém Fichtelbergu vedle Klínovce. V nárazech tam dosahoval až 133 kilometrů za hodinu, řekl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Ještě víc naměřili na polské stanici na Sněžce. Kolem páté hodiny ranní horu bičoval orkán o průměrné rychlosti kolem 140 kilometrů v hodině. „Šlo během noci na pátek o průměrnou rychlost. Vítr však v poryvech dosahoval rychlosti 162 kilometrů v hodině, což na Sněžce není nic neobvyklého,“ přiblížil meteorolog z polské observatoře na vrcholu Sněžky.

V Kolešově Xaver velké škody naštěstí nenapáchal. Tisíce domácností v Čechách zůstaly zmíněné noci bez elektřiny, avšak tato pohroma se tentokrát Kolešovu vyhnula. Přesto tu po něm zůstaly stopy.